בין יוזמה ליזמות

פוסט אורח מאת: ברק אור

בפברואר 2015 הגעתי לתובנה שאני אכן מסוגל להגות רעיון שאותו ניתן יהיה להוביל לפרויקט ממשי. באותה תקופה בדיוק זכיתי במקום השני בתחרות "פיתוחים ביטחוניים" עבור רעיון חדשני ויצירתי בתחום הביטחון וההתמודדות עם טרור. במסגרת התחרות, נבחנו מעל 60 הצעות ע"י ועדה שמורכבת מנציגים מהטכניון וממערכת הביטחון. ההשתתפות בתחרות ובעיקר הזכייה פתחו עבורי דלתות נוספות שקודם לכן לא ידעתי על קיומן.

אז איך בעצם הגעתי לזה? התחלתי ללמוד הנדסת אווירונאוטיקה וחלל לפני כ-4 שנים. כבר מהסמסטר הראשון התעניינתי ביזמות ולקחתי את הקורס "היבטים משפטיים ופיננסיים" מהפקולטה להנדסת תעשייה וניהול. הלמידה בקורס על עולם היזמות בשיתוף עם החשיפה הרחבה למרצים חיצוניים, תרמו להעמקת התעניינות בתחום והובילו להחלטה: כל שנה אקח לפחות קורס אחד שנוגע ליזמות, ואלך לכל הרצאה של מרצה אורח שמאורגנת בטכניון.

בשנה השנייה בקורס "יזמות וקניין רוחני", למדנו להכין תכנית עסקית ותכנית פיננסית, חיפשנו פטנטים ואף הצגנו בפני משקיעים פוטנציאלים. בשנה השלישית המשכתי ל-"מבוא לכלכלה" ו"מבוא לניהול פיננסי". שני הקורסים הינם תאורטיים, אך עם זאת חשפו אותי ליותר מושגים בעולם הכלכלי.

בתום השנה השלישית חל המפנה, ובעצם הבנתי שהשילוב בין יזמות וכלכלה לתואר בהנדסה יכול להיות מעניין עבורי. החלטתי להירשם לתואר נוסף בכלכלה בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול. עם הזמן הבנתי שהשילוב של הנדסה עם כלכלה הוא שילוב מנצח. אין שום פרויקט הנדסי שבו התקציב הוא אינסופי והיכולת לאמוד את עלות הפרויקט יכולה להוביל לקבלת החלטות משמעותיות ביותר בתכן הנדסי. התוכנית לכלכלה וניהול בטכניון גרמה לי להסתכל בראייה הרבה יותר מערכתית על דברים.

אחד הדברים הבולטים ביותר שלמדתי בטכניון הוא שכולם בסופו של דבר רוצים להרוויח הרבה כסף ולא משנה כמה אנחנו ננסה לשכנע את עצמנו שכסף הוא "לא הכול בחיים", הוא עדיין מהווה נדבך מרכזי בחיינו אם נרצה ואם לא. סטודנטים רבים, בעיקר בטכניון, היו רוצים להיות יזמים בתום לימודיהם אך הפיתוי ללכת לעבוד בהיי-טק ולקבל משכורת גבוהה הוא רב. בודדים מוכנים ללכת "נגד הזרם" ולא ללכת לעבוד בתום לימודיהם באחת המשרות בחברות הנחשקות, אלא להשקיע את כל כוחם במיזם שעשוי להניב להם רווח גבוה.

לפני כחצי שנה נולד רעיון חדש ועם הרקע שצברתי עד לאותה נקודת זמן החלטתי שהגיע הזמן להרים פרויקט. חברתי באופן עצמאי למהנדס וותיק, בוגר הטכניון שמלווה אותי בחודשים האחרונים יחד עם חברת ההנדסה שהוא עומד בראשה בתהליך התכן הראשוני של המוצר ובסבב גיוס ההון ההתחלתי.

אני מאמין שהדרך הנכונה עבור אנשים המתעניינים ביזמות ורואים עצמם יזמים היא פשוט להתחיל ליזום תהליכים. יזמות היא לאו דווקא עסקית, ואני סבור שיש קשר בין יזמות ויוזמה. איני מאמין שיש דרך ללמוד להיות יזם, מי שיש לו את תכונות האופי המתאימות בד"כ יודע זאת. אופי הפעילות והשעות אותן יש להשקיע בחוסר ודאות מוחלט לגבי עתיד המיזם הינם דברים שיש לקחת בחשבון ואינם מתאימים לכל אדם.

עם זאת, ממליץ בחום לכל אחד לשמוע וללמוד מיזמים שהצליחו. הספקטרום רחב וכדאי לשמוע ולהתייעץ בכל שלב עם אנשים שעברו כברת דרך ביזמות.

 

ברק אור, בן 26 מקרית אתא. נמצא במרחק שבועות בודדים מסיום הלימודים לקראת תואר ראשון בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל ולתואר ראשון בכלכלה וניהול בטכניון.