האדריכל הסורר שהגיע ל-3DayStartup

כתבת אורח מאת: איגור גרושקו

IGOR

לפני כחודש, ישבתי בהרצאה מכוננת שחשפה אותי לנקודת מבט שלא הכרתי לפני כן: המקום של אנשים שמגיעים מתחומי העיצוב והתכנון בחברות סטארטאפ. שי וינינגר, אחד ממייסדי Fiverr, סיפר על החברה שלו ובסוף ההרצאה הציג עשרות לוגואים צבעוניים על גבי שקופיות במצגת. שאלתו הייתה "מה משותף לכל החברות האלה?". ישבנו בקהל קבוצה של אדריכלים והסתכלנו על הלוגואים. כולם נראו מוכרים: פינטרסט, טאמבלר… ועוד חברות נוספות בקנה מידה דומה. אנשים בקהל העלו השערות, אבל שום דבר לא הכין אותנו לתשובה של שי: כל השרותים שהופיעו על גבי המצגת הוקמו על ידי מעצבים מתחומים שונים.

השאלה הזאת, מה יש למעצבים שגורם להם להיות כל כך הכרחיים גם בחברות שנחשבות לטכנולוגיות, העסיקה אותי כבר בזמן הלימודים.

אדריכלים אינם בנאים

אחד הדברים שדחפו אותי לתהיות האלה, היו דברים שנאמרו על ידי אחד מהמנחים בזמן הלימודים: "אדריכלים אינם בנאים. במקום לבנות, אדריכלים מייצגים רעיונות." כלומר ארכיטקטורה כלל לא עוסקת במבנים, אלא ברעיונות של מה שעתיד להפוך למבנים, חללים, ערים. גישה זו סקרנה אותי.

תהליך התכנון בארכיטקטורה הינו מתודולוגיית ניתוח בעיות, מציאת פתרונות וייצוגן במטרה להטמיען במציאות. תהיתי אם אופן החשיבה אותו רכשתי בלימודי הארכיטקטורה רלוונטי לתחום אחד בלבד או שאולי יהיה שימושי גם בתחומים נוספים.

לא המסלול הקלאסי

לפי המסלול הקלאסי של אדריכלות, הייתי אמור להיות עכשיו תקופה ממושכת במשרד אדריכלים לטובת התמחות ולקבל רישיון אדריכלי, אבל אני אדריכל סורר שלא הולך בתלם והחלטתי שאני קובע לעצמי מסלול משלי. יחד עם שותפתי (אנאייס) הקמתי חברה המספקת שרותי גרפיקה אדריכליים למשרדים גדולים ולאחר מכן גם שלוחה נוספת (הסטודיו האלטרנטיבי) העוסקת בהדרכת תכנים פרקטיים לאדריכלים ומעצבים. השתתפות בתחרות ה-3DayStartup הייתה בהמשך ישיר לחיפוש הזה של איפה אני עומד בתוך העולם האדריכלי, ומה המקום של אדריכלים מחוץ לעולם המסורתי של אדריכלות.

תחרות ה-3DS

לתחרות הגעתי ביחד עם שותפתי אנאייס.IGOR2

לאחר שלב הפיצ'ים הצטרפנו לקבוצה שעסקה בתחום השונה בתכלית משלנו, זו הייתה קבוצה שעסקה בעולם הרפואה, עם רעיון חזק שהציע להפחית טעויות אנוש בעת קבלת חולים בחדרי המיון.

צוותינו כלל ביולוג רפואי, שני מהנדסים עורכת דין ושני אדריכלים. תחילה חששנו שאנחנו נכנסים לעולם שלא שייך לנו, משהו ששייך לעולם של מהנדסים ואנשי עסקים בלבד. להפתעתנו מצאנו את עצמינו משתלבים בקבוצה ותורמים לצוות – ולא בנושאים האורגניים לנו בלבד.

זוויות ההסתכלות המגוונות יצרו סביבה פוריה להעלות ולפתח רעיונות. הכישורים הייחודיים לכל משתתף בקבוצה היוו פלטפורמה המאפשרת לבקר ולבדוק מחדש היתכנות הרעיון והמוצר. תמיכתם של היועצים המגיעים מלב ליבה של היזמות עוזרה להתכוונן ולהפוך הרעיונות למוצרים ושירותים הקשורים למציאות.

שלושה ימים שנראו תחילה כזמן קצר מדי כדי להכיל משהו משמעותי התבררו כפרק זמן לגיטימי בעקבות ארגון מצוין, קבוצה מגובשת ויועצים בעלי ידע מעשי רב. יחד עם זאת, כדי להבין יותר – נצטרך לחכות לאירוע הגדול יותר מאותו בית היוצר – ביזטק, מציע לכולכם לקחת חלק גם.