טכנולוגיות פורצות דרך באס"ט

בלוג אורח מאת: ציון בדש – רכז יזמות באס"ט הנכנס, מסיים סמסטר רביעי במסלול מדמ"ח ופיסיקה

בגיל 18 רשמתי פטנט על רעיון טכנולוגי לצמצום זיהום האוויר.

IMG_5043 (1)

הברקה של רגע? ממש לא

בשלב הזה בטח יהיו כאלה שיחשבו "טוב, הוא כנראה אחד מאותם גאונים, בטח כל היום חושב על רעיונות להמצאות". אבל האמת היא שכל התדמית הזאת של אדם שיושב לבד בחדר ופתאום מכה בו רעיון, זה שטויות. יכול להיות שיש כאלה, אבל אני לא אחד מהם. לרוב יש עוד אנשים בחדר ואתה גדל ומתפתח ומתקדם עד שפתאום אתה מסתכל אחורה ורואה "וואלה יש פה משהו. לא רק שזה עובד, יכול להיות שגם צריך לרשום על זה פטנט."

כשנכנסים לעולם היזמות, אחד הדברים שמבינים דיי מהר זה שמדובר על עולם שהמהות שלו היא מציאת פתרונות לבעיות. למישהו היה צורך, והנה הגיע מיזם שמצא מענה לאותו בנאדם. אם לא היה לו צורך בפתרון שהומצא, כנראה שהוא גם לא היה צורך אותו ואז המיזם היה נכשל.

אבל אחד הדברים שהכי מושכים אותי לעולם היזמות היא דווקא ראיה של המצב הזה מזוית קצת אחרת – כאשר המצאה טכנולוגית מצליחה להשפיע ולשנות את המציאות ברמה כזאת שהיא פותרת גם בעיות שהיא אפילו לא התכוונה לפתור. בעולם היזמות מתייחסים לזה כאל Disruptive Technology. דוגמא מעולה לטכנולוגיה מהפכנית כזו היא המכונית, שמבלי להתכוון פתרה את בעיית צואת הסוסים בערים גדולות בעולם.

אז איך חושבים על רעיון לטכנולוגיה?

בחודשים שקדמו לפטנט התחלתי להסתקרן בכל עולם היזמות. הייתי קורא המון על המצאות דרך Google Patent. בעיקר עניינו אותי המצאות של מכשירים וכל דבר שהיה קשור לאיכות הסביבה וזיהום אוויר. ככל שחקרתי ולמדתי יותר, התחלתי להבין את הצרכים של השוק הזה, מה חסר ואיפה, וברגע שמבינים צורך ורואים שיש בעיה, הדרך לחשיבה על פתרונות היא המשך טבעי.

ומה הלאה?

אני חושב שבטכניון אנחנו נמצאים במקום מצויין להמציא ולבנות את הטכנולוגיות המהפכניות הבאות. לשם כך צריך קודם כל להכיר מהי יזמות, ולקבל את הכלים להתמודדות עם שאלות מהותיות שיעזרו לכוון את הטכנולוגיה למקום הנכון.

במרכז ברוניצה ליזמות תוכלו לקבל את הכלים לבחינת הזדמנויות והקמת מיזמים וללמוד עוד המון על מהי יזמות וכיצד ניתן להשתלב בעולם הזה. בתפקידי כרכז היזמות באס״ט מטרתי היא להנגיש ולקרב את הנושא לכלל הסטונדטים בטכניון.

מקווה שהצלחתי לגרום לכם להתעניין ביזמות או להפחות להסתקרן לגבי מה יש למרכז יזמות להציע ואשמח לענות על כל שאלה, הצעה, בקשה, שתצרו עימי קשר כדי שנוכל לחולל את המהפכה הבאה: zion@yazamut.technion.ac.il

ציון