על נשים ויזמות – ניפוץ מיתוסים

"הדבר הזה שנשים עוד צריכות ללמוד זה שאף אחד לא נותן לך כוח. פשוט קחי אותו." (רוזאן בר)

Alexa von Tobel

Alexa von Tobel, CEO of LearnVest

באוניברסיטת הארווארד  לא היו נשים בשנות ה-50. באותה תקופה היה מקובל לחשוב שנשים לא מסוגלות להגיע לאותם הישגים כמו גברים.  כשבאו נשים שרצו ללמוד בהארווארד, המוסד החליט שכדי לא להרוס את המוניטין ואיכות התלמידים שלו, יוקם מוסד מקביל בשם רדקליף שיקבל לתוכו רק נשים. המרצים של שני המוסדות היו אותם המרצים, המבחנים אותם מבחנים, ולמרות שבחלק מהקורסים הנשים אף נאלצו להיות נוכחות פיזית בשיעורים בהארווארד,  על התעודה שלהן בסוף היה חתום רדקליף.

כמעט 60 שנה אחרי, למרות שהרבה השתנה, עדיין נשארו תפישות שגויות. המחשבה שיש מקצועות שלא מתאימים לנשים, או שנשים יבצעו פחות טוב מגברים, עדיין קיימת, בעיקר בחברה הישראלית. אבל ככל שיותר נשים נכנסות לתחום היזמות, התפישות לגבי היכולות שלהן, נחשפות ומתגלות כשגויות.

כמה דוגמאות למיתוסים שעדיין קיימים לגבי נשים:

1. נשים הן רגישות מידי והאופי שלהן לא מתאים ליזמות.

על פי ד"ר זאב גנאור (קורס "יזמות וקנין רוחני") אומנם 90% מהיזמים הסדרתיים בישראל הם גברים, אבל מבחינת אופי דווקא הנשים הן אלה שהרבה יותר מותאמות לתחום היזמות. בעוד שלגברים יש נטייה לפוצץ הרבה הזדמנויות בגלל הרצון שלהם "לנצח" במשא ומתן, לנשים יש הרבה יותר נטייה לחפש את הwin win במשא ומתן ולהוביל את החברה לאחוזים  גבוהים יותר של הצלחה. (וזה אפילו בלי לדבר על הנושא של יחסים בין אישיים וmultitasking, שגם שם נשים שולטות).

2. לנשים אין את היכולת להיות יזמות.

במפגש נשים יזמות של עיתון INC, רוב הנשים דיברו על המיתוס הגדול שלנשים יש יותר קשיים ביזמות. בפועל, ההזדמנויות  שוות והנקודה היחידה שבה נשים נמצאות בעמדת נחיתות הוא נושא העבודה עם מנטורים. בעוד שגברים מחפשים מנטורים, מתייעצים איתם ולומדים מהם את סודות המקצוע, לנשים הרבה יותר קשה להיות במקום של בקשת עזרה, בו נוצרת תחושה של "עולם גברי". אבל היום, יש כבר יותר נשים בתחום היזמות והיזמות הותיקות עוזרות לאלו שבתחילת הדרך.

3. כדי להיות יזם צריך לקחת סיכונים, ונשים יותר פוחדות מגברים.

נכון שאם מסתכלים על סטטיסטיקות, גברים  נוטים יותר לקחת סיכונים, אבל, הם גם  נוטים יותר לקחת סיכונים לא מחושבים. נשים, לעומת זאת,  נוטות להיות הרבה יותר מציאותיות, מה שמגביר את הסיכויים שלהן להצליח.

4. אישה לא יכולה להיות יזמת מבלי לוותר על חיי משפחה.

רוב הנשים היזמות מעידות כי אומנם זה המיתוס הכי נפוץ, אבל גם הכי לא נכון. להיות יזמת דווקא מרגיל אותך ליעילות שאח"כ גם מחלחלת הביתה. ככל שנשים הצליחו יותר בסטארט אפ שלהן, כך הן  נהיו יעילות יותר בבית עם הילדים. בניגוד לשעות הנוקשות של עבודה שכירה, דווקא בתור יזמות השעות שלהן נהיו הרבה יותר גמישות והן יכלו לתת יותר לבית.
.

אז לכל הבנות שלרגע חשבו שזה משהו שהן לא מסוגלות לעשות, תחשבו שוב ובואו לבדוק את מגמת ההתמחות ביזמות של מרכז ברוניצה