שלום, אורח

 שם:
 אימייל:
מידע ליזם
גיוס הצוות

1.כללי

2.גיוס הצוות הראשוני

3.תוכנית אופציות לעובדים

4.קישורים  

1. כללי

אחת הנקודות המרכזיות הקובעות את סיכויי ההצלחה של המיזם הינה הרכב הצוות המוביל.

להרכב הצוות ישנה השפעה קריטית על החלטת המשקיעים האם להשקיע בפרויקט. ככלל, משקיעים יעדיפו רעיון פחות מוצלח עם צוות חזק על פני רעיון מצוין עם צוות בינוני.

קיימים קריטריונים רבים הקובעים את התאמת העובד/המנהל לצוות הפרויקט, בינם: ניסיון מקצועי, ניסיון ניהולי, השכלה, התאמה אישית בין חברי הצוות, קשרים רלוונטיים ועוד. ישנה חשיבות רבה לכך שלפחות חלק מאנשי הצוות הראשוני עבדו יחד בעבר, זאת כיוון שהיכרות אישית מאפשרת עבודת צוות טובה יותר המתגבשת מהר יותר.

בעת הגיוס כדאי לזכור כי המטרה היא שכל אחד מחברי הצוות יביא עימו ערך מוסף שאין לאחרים בקבוצה וביחד ייווצר צוות בעל יכולות משלימות וסיכויי הצלחה גבוהים יותר.


2. גיוס הצוות הראשוני

צוות ראשוני נדרש להציג לפחות את הפונקציות הבאות בכדי שיוכל להגיע לשלב גיוס ההון מוכן ובכדי שהמשקיעים יראו את הצוות כקבוצה בעלת יכולת להצליח:

  • מנכ"ל: בשלבים הראשונים המנכ"ל הינו בדרך-כלל אחד מן המייסדים, אולם פעמים רבות ליזמים אין יכולות ניהול או ניסיון מתאים ולכן בשלבים מתקדמים יותר חשוב להביא מנכ"ל מקצועי בעל ניסיון וכישורים מתאימים.
  • מומחה טכנולוגי: בעל ידע וניסיון בתחום הטכני של המיזם. לרב היזם שהגה את הרעיון, הוא בעל הרקע הטכנולוגי. היזם יכול להיות מוביל הפיתוח אך ההובלה יכולה להיעשות גם בידי איש טכני אחר.
  • מנהל שיווק: בעל ניסיון שיווקי בתחום הספציפי של המיזם. ישנה חשיבות רבה לאיש שיווק כבר בתחילת הדרך שכן אדם בעל ניסיון שיווקי תורם לפיתוח האסטרטגי של המיזם ולשיווק הרעיון בקרב משקיעים או בעלי עניין אחרים.
  • מומחה מקצועי: לעיתים היזם הינו מומחה טכני אך אינו מומחה מקצועי בתחום הספציפי בו עוסק המיזם. במקרה זה יש להוסיף לצוות הראשוני מומחה מקצועי שמכיר את הצרכים האמיתיים שהשוק וידע לאפיין את הפתרונות המוצעים.


3. תוכנית אופציות לעובדים

בכדי שהצוות המגויס יהיה בעל מוטיבציה ורצון עז להצליח, על כל אחד מחברי הצוות להיות שותף ולקבל מניות בחברה.

ככלל, האפשרות לגייס אנשים טובים לחברה בעלת סיכון כה גבוה טמונה פעמים רבות בסיכוי המוצע להם.  לרב חברות הסטרט-אפ אין אפשרות להציע תנאי עבודה מפליגים אולם כפיצוי הם יכולים להציע תוכנית אופציות לעובדים. תוכנית כזו מאפשרת רכישה עתידית של כמות מניות מסוימת במחיר מימוש נקוב וידוע מראש. קיימים סוגים שונים של תוכניות אופציות לעובדים הנבדלות זו מזו במטרתן, בחוקי המיסוי הנלווה אליהן ובמורכבות האדמינסטרציה והניהול הנדרשת.


הסבר על תוכניות האופציות השונות:

תכניות אופציות- הגדרה

http://partners.financenter.com/huntington/learn/guides/smbizempbenefits/sbstockopt.fcs

http://www.investorguide.com/iguotheresop.html

מסלולי מיסוי לאופציות לעובדים (לינק בעדכון)

 

4. קישורים

חוקי עבודה  (לינק בעדכון)

חוזה העסקה בסיסי  (לינק בעדכון)