איך סטודנט מקים סטארטאפ?

אורן פרייס-בלום, מייסד LifeBond ו- COO בחברה, מספר על צוות מנצח שהכיר בקורס אקדמי, ועל מיזם מציל חיים שהתחיל בעקבות זכייה ב- BizTEC

אורן, 31, נולד וגדל במנהטן. בגיל 25 עשה עלייה והגיע לטכניון ללמוד לתואר שני בפקולטה לביו רפואה. בטכניון, הוא נחשף לעולם היזמות הישראלית בתחום מדעי החיים והתחיל לבנות מערכות יחסים עם אנשים מנוסים בתחום. בפרט, פגש את ישי אתר, בוגר הפקולטה לביו רפואה וסטודנט בתוכנית ה MBA. אחרי סיום לימודיהם בטכניון, ייסדו יחד את חברת LifeBond. כשפוגשים את אורן, כמעט קשה להאמין שבחור כל כך צעיר ייסד את אחת החברות פורצות הדרך בתחום המכשור הרפואי, אבל לאורך השיחה מתגלה הסיפור המיוחד של המיזם. החברה, שגייסה עד היום יותר מ- 30 מיליון דולר, נוסדה בהשראת מלחמת לבנון השנייה כמענה לצורך שזיהו היזמים בשטח.

LifeBond, ההתחלה

"הצוות התגבש בקורס Global Patent Development שלימד פרופ' עוזי דה-האן" מספר אורן, "אני הייתי אז מאסטרנט בפקולטה לביורפואה, וישי עבד בחממה הטכנולוגית של משגב ולמד בתוכנית ה- MBA. אחרי הקורס השתתפנו בתחרות ביזטק 2006, זכינו, והקמנו את החברה".

אורן פריס בלום- ממייסדי LifeBond

אורן פריס בלום- ממייסדי LifeBond

Life Bond נוסדה מתוך הטראומה של מלחמת לבנון השנייה, כאשר המייסדים שאלו את עצמם האם קיים פתרון מיידי לעצירת דימום מסיבי. הפיתוח הראשון של החברה היא תחבושת נוזלית הפועלת כדבק ביולוגי ומשמשת בניתוחי מעיים שבהם מחברים שני חלקי מעי. הדבק הביולוגי אוטם את החיבור ומונע דליפות של תוכן המעי לתוך חלל הבטן הסטרילי. כיום עורכת החברה ניסוי קליני בשבדיה בדרך לקבל CE, אישור הפצה ומכירה של האיחוד האירופי.

הדבר החשוב ביותר למיזם – הצוות

"הדבר הכי חשוב למיזם הוא הצוות: אנשים שכיף איתם וסומכים עליהם. צריך לדעת שכולם עובדים יחד, מאמינים במשימה ומשקיעים בה הכל. במקרה שלי ושל ישי, כל אחד הביא איתו יכולות משמעותיות שיחד כללו ידע וניסיון מהתעשיה, הבנה של צרכים קלינים, ויצירתיות טכנולוגית. בעיני, חשיבות הטכנולוגיה הספציפית שבה משתמשת החברה היא משנית. במקרה שלנו, רצינו לעבוד עם טכנולוגיה שפותחה בטכניון, אך בסופו של דבר זה לא הסתדר. חיפשנו טכנולוגיה חלופית, והגענו למחקר שהתבצע באוניברסיטת מרילנד. צוות טוב יכול להחליף טכנולוגיה המון פעמים. מה שהחזיק אותנו הוא הצוות- היכולות שלו, המוטיבציה וההבנה שכולנו שותפים".

איך סטודנט מחליט פתאום לייסד חברה?

"הקורס האקדמי פירק את הקמת המיזם לשלבים מאוד ברורים. הגדרנו צורך, אחר כך אפיינו מוצר והמשכנו משם. כחלק מהקורס היינו בקשר שוטף עם אנשים מהתעשיה, שנתנו לנו משוב ועזרו לנו ללמוד. בתחום של מכשור רפואי העבודה היא מאוד מעשית ויש action items ברורים. בניגוד למה שמקובל אולי לחשוב, לא צריך לנהל מחקר לאורך 20 שנה. במהלך התואר הראשון עבדתי במעבדות, כך שידעתי להקים מעבדה ולערוך מחקרים".

תמיד רצית להיות יזם?

"התקבלתי לעבודה בכמה מקומות, ושקלתי את זה, אבל היה ברור שזה פחות מתאים לי. זה עניין של אלטרנטיבות, כל אחד רוצה למצות את הפוטנציאל שלו. ביזמות הדבר היחיד שמגביל אותך הוא כמה קשה אתה מוכן לעבוד. בארגון גדול יש הרבה גורמים שמגבילים ולא מאפשרים לך למצות את הפוטנציאל שלך. אני חיפשתי מקום שבו אפשר ללמוד ולהתפתח בקצב המקסימלי.

המלצה לסטודנטים שמתעניינים בתחום

"לנסות להתחבר לתעשיה כמה שיותר כבר במהלך הלימודים. להירשם לקורסים, להשתתף בכנסים, לעשות פרויקט או התמחות בתעשיה. הכי חשוב לדעת מה אתה לא יודע, להבין שאתה לא יודע הכל, ולא לפחד לנסות". 

הגב