13 מיליון דולר לעמותות שלא יעשו אקזיט

ראיון עם ברוך ליפנר, מנהל קרן Tmura

בשנה האחרונה תרמו סטארטאפים ישראלים  2 מיליון דולר למטרות חברתיות. תכירו את קרן תמורה – שמגייסת אופציות מסטארטאפים בשלבים מוקדמים, ומשקיעה בעמותות חברתיות כגון הכנפיים של קרמבו. ויש גם זוית טכניונית.

לכתבה copy

מה גורם ליזם שעדיין לא גייס כסף, לתרום אופציות מהסטארטאפ למטרות חברתיות? קרן תמורה מבקשת גם מחברות שעדיין לא גייסו כסף, לתרום לקהילה. "אנחנו פונים לסטארטאפים ויודעים שכרגע אין להם תזרים מזומנים, אז אנחנו מבקשים אופציות במקום תרומה" מספר ברוך ליפנר, מנכ"ל הקרן ב 13 השנים האחרונות. "התקווה היא שבשלב כלשהו בעתיד יהיה אקזיט והחברה תרוויח, ואז אנחנו נממש את האופציות ונשתמש בכסף כדי לתרום לפעילויות של חינוך ונוער. נכון להיום גייסנו תרומות של אופציות מ-429 חברות, ואחרי עשרות אקזיטים, זכינו לחלק כ-13,000,000$ לפרויקטים חינוכיים".  ברוך, אגב, הוא העובד היחיד בתמורה. הרעיון הוא לתרום כמה שיותר לקהילה ולצרוך כמה שפחות כסף.

ברגע האמת- לא מוזר ליזמים לוותר על הכסף?

"היזמים הם אנשים טובים וחשוב להם לתרום. באקזיט של WAZE, למשל, קיבלנו צ'ק מאוד שמן שאף אחד לא ציפה שנקבל. כשהגענו אחרי האקזיט לאירוע עם החברה, נעם, המנכ"ל נעמד מול העובדים ואמר "אתם צריכים להיות גאים בזה שכחלק מהעסקה אנחנו תרמנו מיליון וחצי דולר לקהילה, זה ענק".

איך מחליטים למי לתרום?

"כל חברה שתורמת לתמורה, יכולה לבחור למי היא רוצה לתרום. רק במידה ואין העדפה אנחנו נעשה את הבחירה. ב- WAZE לדוגמה, היזמים רצו לערב את העובדים בתהליך, אז ביקשו מאיתנו המלצות. הזמנו עמותות לעשות פרזנטציות מול העובדים ב WAZE ואז נערכה הצבעה. בנינו יחד איתם מסלול למענקים, כל העובדים בחברה היו מעורבים. העובדים החליטו לתרום את רוב הכסף ל"כנפיים של קרמבו", "חינוך לפסגות" ו"מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית". כולם קיבלו 1,500,000 ₪ על פני 3 שנים. אחרי שנה הזמנו את העמותות שוב לספר מה נעשה בזכות התרומה. זה היה תהליך מאוד יפה".

"תמורה לא עובדת עם הרבה עמותות. הדגש שלנו הוא על עמותות שמפתחות מודל ייחודי שניתן לשכפל אותו גם למקומות אחרים. מדובר בעמותות קטנות שיש להן פוטנציאל לגדול. הכנפיים של קרמבו היא תנועת נוער לילדים עם צרכים מיוחדים. יש להם עשרות סניפים ברחבי הארץ בכל המגזרים, מאות מדריכים. זו תוכנית ייחודית גם ברמה העולמית. חינוך לפסגות, לדוגמה, היא עמותה שהתחילה לפני יותר מ-10 שנים. כמה סטודנטים בדרום תל אביב רצו לעשות משהו בתחום החינוך- הם יצאו לשכונה וחקרו את הסביבה, והקימו פרוייקט שלוקח ילדים מצטיינים ממקומות קצת יותר קשים, ומלווה אותם לאורך כל התיכון עד לקבלת בגרות טובה כדי לוודא שהם יגיעו אח"כ לאוניברסיטאות. כשפגשנו אותם לראשונה הם היו פרוייקט קטן בדרום תל אביב, בדיוק פתחו את הסניף השני או השלישי. היום העמותה היא בסדר גודל אחר לגמרי, הביאו מנכ"לית מקצועית מבחוץ, יש להם יותר מ-15 סניפים, אלפי סטודנטים וכו'. זה ממש סיפור הצלחה".

אנחנן מקווים שחלק מהסטודנטים האלו יגיעו לטכניון. חברות בוגרות ביזטק כגון Windward LifeBond ו Meerkat כבר תרמו אופציות. עכשיו יש עוד סיבה לחכות לאקזיט או להנפקה.

לפרטים נוספים על תוכנית תמורה